top of page

AMBALAJ

 Esas amacı ürünü korumak ve tüketicinin kullanacağı zamana kadar ürünü muhafaza etmek olan ambalaj, çağın gereği icabı bir ürünün rakipleri arasında fark yaratması, alıcıya vermek istediği bilgiyi ve imajı vermesi açısından olması zorunlu bir medya aracıdır. Artık günümüzde gerek üretim tarihi, üreticisi, üretildiği yer, içerik bilgisi, kullanım tarifi gibi bilgilerin yanısıra ürünün satın alınma tercihlerini değiştiren grafik ve imajlarla ambalaj bir ürün için vazgeçilmez olmuştur.

Karton Ambalajlar;

Krome (Dublex) Karton, Triplex Karton, Amerikan Bristol Karton (Folding Box Board), Kraft veya Kuşe karton üzerine basılır

Vernik, Dispersiyon Lak, Uv Lak, Parlak, Mat veya Soft Touch OPP kaplama ile koruma altına alınır veya albenisi artırılır,

Karton üzerine renkli, gold veya silver opp kaplanarak bunun üzerine baskı yapılabilir,

Kaplamalardan sonra kısmi lak veya kısmi kabartma lak, sim uygulanabilir,

Sıcak folyo transferi ile varak tabir edilen baskı, klişe ile uygulanabilir,

Gofraj veya indirme soğuk baskı, klişe ile uygulanabilir,

Yan, çift yan, dip yapıştırma(3 nokta), 4 nokta veya 6 nokta yapıştırmayla kutu kolay dolum yapılacak hale getirilebilir.

Lamineli Karton Ambalajlar;

Krome Karton'un yukarıdaki baskı ve kaplama şekilleriyle işlendikten sonra E, B veya E+B ondüle veya levha üzerine  üzerine lamine edilmesiyle üretilen ambalajlardır.

Üç ve üzeri katmandan oluştuğu ve orta katmanlarda ondüle olduğundan dolayı sertlik ve darbe emicilik özelliği vardır. Hem görsellik hem sevkiyat amaçlı kullanılabilir. Stand türü ürünlerde de rahatlıkla kullanılmaktadır.

Oluklu Mukavva Koli ve Kutular;

Oluklu mukavva levha üzerine flekso baskılı olarak üretilmektedir. Tamamen taşıma ve koruma amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Ofset Baskılı Etiketler;

Kuşe veya 1.hamur kağıda basılı etiketler, tutkal kullanılarak ürüne yapıştırılabilmektedir. Bu etiketlerde çok renkli ofset baskı, UV Lak, sıcak yaldız, şekilli kesim uygulamaları yapılmaktadır.

 

Çıkartma kağıdına basılı etiketler, kendinden yapışkanlı özelliği sayesinde taşıyıcısından sıyrılarak ürüne yapışmaktadır. Bu etiketlerde de çok renkli ofset baskı, UV lak, sıcak yaldız ve şekilli kesim uygulamaları yapılabilmektedir.

 

Kartona basılı etiketler ise gerek polyetilen torba içinde kullanılan düz karton etiketler olabildiği gibi, 2-3 veya 4 kat lamineli kalın karton etiketler de yapılabilmektedir. Tekstil, hırdavat, ev eşyalarını standa asmak amaçlı kullanılan bu çok katlı etiketlerde de yukarıda yazılı baskı ve uygulamalar yapılabilmektedir.

Kağıt ve Karton Torbalar, Ambalaj Kağıtları;

Ofset veya Flekso baskılı olarak üretilmektedir. 

Zarf şeklinde dipsiz poşet olarak tabir edilen poşetler 3 renge kadar flexo baskılı olarak üretilmektedir. 

Körüklü ve saplı olarak üretilen torba ve karton çantalar ise aşağıdaki şekillerde üretilebilmektedir. 

 - Kraft kağıda veya kartona ofset baskılı karton torbalar tek veya çok renkli ofset baskılı bükme kağıt saplı veya ip saplı olarak üretilmektedir. 

 - Krome karton, Triplex veya Amerikan Bristole çok renkli ofset baskılı ve metalize kaplamalı, baskı üzerine opp kaplamalı, kaplama üzerine kısmi lak uygulamalı veya sıcak yaldızlı olarak üretilebilmektedir. 

 - Sülfit, Kraft, 1.hamur, Kuşe kağıda ofset veya flekso baskılı ambalaj kağıtları üretilmektedir.

bottom of page